Notice: Undefined index: dilsec in /home/rallitur/muratgunarslan.com/index.php on line 4
Murat GÜNARSLAN | Turkish Rally Driver

 

 

Sponsorluk Nedir?

       Sponsorluk; kanalize edilmiş tanıtım projeleridir.

       Bir kuruluşun belirlemiş olduğu tanıtma ve tanınma hedeflerine ulaşmak için proje, sanat, kültür, spor,ve sosyal olaylara çeşitli kişi, kuruluş ve olayları nakdi veya başka türlü desteklerle yapılan tüm faaliyetlerin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesi süreçlerini kapsayan taraflar arasında karşılıklı olarak birbirlerine fayda sağlamaya yönelik yapılan yazılı iş antlaşmalarıdır.

       Sponsorluk türleri

              * Spor

              * Kültür ve sanat

              * Sosyal sorumluluk

              * Çevre sponsorluğu

              * Sağlık sponsorluğu

       Sosyal sorumluluk, halkla ilişkilerin (PR-Public Relations) en etkili uygulamasıdır. İşletmenin kendi temel işlevleri dışında toplumsal sorunlarla ilgilenmesidir. Bu tip sponsorluklar kurumsal kimliğin güçlendirilmesine katkı sağlar.

       Kurumları sponsorluğa iten sebepler

              * Reklamı yasak ürünlerin (alkol, sigara, ilaç) tanıtımının yapılması

              * Medya reklamından daha ucuz olması

              * Sponsorluğu yapılan etkinliğin daha fazla kitle iletişim aracında yer alması

              * Hedef kitlenin medyadaki reklamlara daha az ilgi göstermesi

              * Kitle ile daha güçlü bağ kurulmasının sağlanması

              * Sosyal sorumluluk kampanyalarını desteklemek

          Sponsor olunacak etkinliğin seçiminde önemli kriterler

              * Sponsorun hedef kitlesinin ilgilendiği bir etkinlik olması

Neden Motorsporlarında Sponsorluk ?

       Karşılıklı yarar sağlamak tüm dünyadaki her türlü işletmenin ana hedefidir ve bu hedefe ulaşabilmek için de bazı araçlar kullanılır. Günümüzde spor, Dünya'da olduğu gibi ülkemizdeki iş çevresi için de vazgeçilmez bir yatırım aracı olmuştur. Bu yatırım, marka ve firma imajını oluşturmak, işletmenin yönetim tarzını lanse etmek ve hepsinin sonucunda doğal olarak işletmenin karını artırmak olarak geri dönmektedir. Sporun en büyük yatırım araçlarından birisi olmasının cazip yönü ise, gerek medya gerekse toplum üzerindeki tartışılmaz gücüdür.

       Otomobil ve motorsporları, en etkin ve etkinliğine göre en ucuz yatırım aracıdır. Çünkü dünya üzerindeki herkes aslında otomobil sporları ile direkt ilgilidir. Çevrenizde bugüne kadar futbol ya da basketbol topunu eline almamış binlerce insan olmasına rağmen günlük hayatımızın vazgeçilmez unsuru olan otomobile binmemiş olan kimse yoktur.

       Otomobil ve motorsporlarının temel yapısı, promosyon, reklam ve tanıtımın birleştiği maksimum verimin alınması ilkesidir. Bugün artık yeryüzündeki herkes, yaş sınırı olmaksızın heyecan aramakta ve bu doğrultuda motorsporları gibi sıra dışı sporlara yönelmektedir.

       Otomobil ve motorsporlarında tanıtım, hareketlilik, göz zevki, merak, başarı, heyecan, kalite, hoşgörü, dürüstlük ve birden fazla mekanda bulunma (özellikle ralli) ile paraleldir. Ayrıca mekanik bir spor olması nedeniyle neticesi hiçbir zaman belli olmayan, sürücü-otomobil-doğa şartları, bilgi, tecrübe ve teknoloji işbirliğinin birleştiği bir ekip sporudur ve bunların hepsi bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır.

       Otomobil ve motorsporlarının sağladığı imkanlardan en önemlisi, reklam ve promosyondur. Bu sporlarda sponsorluk için harcanan finansal yatırım televizyon, radyo ve yazılı basına, en önemlisi de hedef kitleye yapılmış bir yatırımdır. Bu sporların en büyük avantajı ise sezonun uzunluğudur. Diğer takım sporlarının tatilde olduğu yaz dönemi, otomobil ve motorsporlarının en hareketli olduğu dönemdir.

       Otomobil ve motorsporlarında yarışan bir ekibe ya da organizasyona yapılacak 1 birim yatırım, en az 15 birim olarak geri dönmektedir. Yarış otomobilleri outdoor reklam için görsel anlamda en etkin araçlardan birisidir. Örneğin, İstanbul'da gerçekleştirilen Fiat Rallisi' nin startının Taksim Meydanından verilmesi Taksim, Beşiktaş, Yıldız , Levent, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Gişeler yoluyla parkura gidilmesi ve yarış bitiminde aynı güzergahtan geri dönülmesi esnasında (yarışı etaplarda izleyenler hariç) birkaç bin gözün yarış otomobilleri ve servis araçlarını ilgiyle izlediklerini düşünmek bile otomobil sporlarındaki canlı reklam gerçeğinin en güzel göstergesidir.

       Otomobil ve motorsporlarına yapılacak bir sponsorluğun basit bir hesap ile televizyonda yapılacak herhangi bir reklama oranla karlılığını kısaca şöyle açıklayabiliriz. Türkiye'de değişik kanallarda haftada 6-7 otomobil ve otomobil sporu programı yer almaktadır ve tüm bu programlarda tertip edilen yarışlar, takip eden hafta içerisinde yayınlanmaktadır.

       Eğer globalleşen dünyamızın baş döndürücü hızına erişmek, milyonlarca seyircinin dikkatini çekmek, görsel ve yazılı basında sportif anlamda gündemde olmak, potansiyel hedef kitlenize farklı ve etkili bir atmosferde ulaşmak ve sporun evrensel boyutlarını kendi amaçlarınızla buluşturmak istiyorsanız otomobil sporları tam aradığınız fırsat...

       Ülkemizde faaliyet gösteren ana sanayi, yani otomobil üreticileri veya otomobil ithalatçıları olan Ford-Otosan, Tofaş-Fiat, Oyak-Renault, Opel, Hyundai-Assan, Subaru-Baytur, Citroen-Baylas, gibi firmaların ralli sporu içinde yer alması, reklam bütçelerinden önemli bir payını ralli sporuna ayırması motorsporlarının özellikle de rallinin marka imajına ve reklam gücüne ne kadar fazla etkisi olduğunun bir göstergesidir.

    muratgunarslan.com | ©2006-2020

murat@muratgunarslan.com